Uluslararası Ticari Teslim Terimleri

A.TR Dolaşım Belgesi: Avrupa Topluluğu ve Türkiye arasında Gümrük Birliği anlaşması üzerine imzalanan bir belgedir. İhracatçı bu belgeyi Türkiye’de üretilen ve dolaşımı serbest olan malların ihracatında, alıcının gümrük vergisi ödememesi adına düzenler. 

B2B: (Business to Business) İşletmeden işletmeye ulaşan e-ticaret modelidir.  

B2C: (Business to Consumer) İşletmeden direkt olarak müşteriye ulaşan e-ticaret modelidir. Online alışveriş mağazalarında bu sistem oldukça sık kullanılır. 

Desi (Hacim Ağırlık): Gönderilecek kargonun 3 ebatı cm cinsinden en, boy ve yükseklik çarpılır ve 5000’e bölünmesi sonucu ortaya çıkan sonuçtur.

DDP (Deliver Duty Paid): Gümrük vergisi ödenmiş olarak teslim. Satıcı kargo gönderimindeki riskleri ve maliyetleri üstlenir, bu maliyetlere gümrük vergileri ve diğer tüm ödemeler dahildir. 

DDU (Deliver Duty Unpaid): Gümrük vergisi ödenmemiş olarak teslim. Alıcı ve/veya müşteri gümrük ile ilgili maliyetleri üstlenir ve paketi teslim alır. 

GTİP: Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır; ticarette malların tanımını ve ayrımını yapmak için ürünlere rakamsal olarak verilen kodlardır. İMMİB

ETGB – Mikro İhracat: Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi’nin kısaltmasıdır ve ihracatta posta ve hızlı kargo taşıyıcılar tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyandır. Bu evrak ile mikro ihracat sağlabilirsiniz. Yurtdışına yapacağınız satışın 300 kg ve 15.000 Euro’dan az olması durumunda gümrükçü, beyanname ihtiyacı duymadan paketin gönderilme şeklidir. 

Konşimento, Air Waybill – AWB): Uluslararası havayolu taşıma şirketlerinin düzenlediği ve malların belirlenen yere taşınmak üzere teslim alındığını belirten belgedir.

ajax-loader